Peelingi chemiczne są jedynym z najczęściej wykonywanych zabiegów w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z tego, że większość peelingów nie może być wykonywana w słoneczne dni lub na świeżo opalonej skórze. Jesień i zima to czas, kiedy nasza skóra prosi o nawilżenie i odświeżenie. Właśnie jesienią najczęściej zgłaszają się klientki do gabinetu, które zauważają nieestetyczne przebarwienia, lub płytkie zmarszczki spowodowane intensywnym opalaniem, To jest również czas, kiedy nasilają się takie problemy skórne jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik.
Jak działają kwasy?
Peelingi chemiczne polegają na aplikacji substancji chemicznej, kwasu na skórę, dochodzi do rozluźnienie połączeń międzykomórkowych, czego efektem jest złuszczenie martwych komórek warstwy rogowej naskórka- korneocytów.
Wskutek wnikania cząsteczek kwasów do głębszych warstw skóry oraz skóry właściwej dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych, oraz produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny. W wyniku tych zabiegów skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, nawilżona. Dodatkowo kwasy wykazują działanie antyoksydacyjne, regulują wydzielanie sebum, redukują rumień, oczyszczają pory, działają przeciwbakteryjne. To właściwie te cechy sprawiają, że kwasy są niezastąpione w walce z trądzikiem, rozszerzonymi porami oraz łojotokiem.
Stosowanie peelingów wskazane jest każdemu, niezależnie od wieku oraz typu cery. Ważne, aby ich rodzaj został odpowiednio dobrany. Wyróżniamy: peelingi mechaniczne, kawitacyjne, chemiczne oraz enzymatyczne,
- Peelingi mechaniczne – wykonywane z zastosowaniem specjalnych urządzeń oraz materiałów ścierających,
- Peelingi kawitacyjne – z zastosowaniem ultradźwięków,
- Peelingi enzymatyczne – zapewniają delikatne złuszczenie martwego naskórka za pomocą enzymów.
Podział peelingów chemicznych
- Peeling powierzchowny – najdelikatniejszy. W trakcie zabiegu usuwany jest naskórek , dzięki czemu mamy możliwość pozbyć się przebarwień, płytkich zmarszczek i blizn.
- Peeling średnio głęboki – dzięki tym substancjom możliwe jest spłycenie głębszych zmarszczek oraz poważniejszych przebarwień.
- Peeling głęboki – działa podobnie jak średnio głęboki, jednak do jego wykonania używa się preparatów silniejszych, a jego wykonanie zaleca lekarz – w przypadku poważnych blizn i uszkodzeń skóry.
Przeciwwskazania do peelingów
Ogólnymi przeciwwskazaniami do peelingów są: ciąża i choroby nowotworowe, choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne skóry (w tym aktywna opryszczka), zabiegi chirurgiczne w obrębie w danej okolicy w ciągu ostatnich 6 miesięcy, alergie na substancję aktywne zawarte w peelingu (np. na migdały), skłonność do przebarwień i keloidów.
Kiedy najlepiej wykonać peelingi chemiczne?
Niezależnie od rodzaju oraz stopnia stężenia peelingu, wskutek ich działania skóra staje się mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak intensywne promieniowanie słoneczne oraz zimny wiatr. Jesienią i zimą warunki atmosferyczne są optymalne, co pozwala skórze na szybszą regenerację. Zastosowanie odpowiedniego peelingu, dobranego odpowiednio do typu cery, pozwoli przywrócić jej blask, miękkość oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Poza tym właśnie po lecie skóra wymaga szczególnej regeneracji. W wyniku działania słońca jest ona często pozbawiona blasku, zmęczona, odwodniona, o nierównomiernym kolorycie.
Zalety peelingów:
- Wyrównują koloryt skóry na dłuższą perspektywę
- Oczyszczają poprzez odblokowywanie porów
- Dodają skórze blasku i odświeżają ją
- Pobudzają mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej zaopatrywana w tlen i składniki odżywcze
- Pozostawiają skórę gładką i jędrną
Skóra jest największym i jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele, który pełni niezwykle odpowiedzialne zadanie – chroni nasze narządy wewnętrzne przed zagrażającymi czynnikami zewnętrznymi. Mała pomóc naszej skórze nie zaszkodzi. Peeling do twarzy to dobry nawyk, który zdecydowanie warto praktykować. Jego efekty pozytywnie zaskoczą posiadaczy każdego typu cery!
Kosmetologią zajmuję się od kilku lat, stałe podnosząc swoje kompetencje w czasie licznych szkoleń. Zawsze stawiam na naturalne piękno i uwydatnienie indywidualnych atutów urody. Każdy klient wychodzi z mojego gabinetu wtedy, gdy to ja sama jestem zadowolona z efektów swojej pracy. A swoją pracę po prostu kocham!