Hirsutyzm Paulina Ejiofor Atelier
Jesteś tutaj:

Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet

W czasach gdy gładkie ciało jest jednym z istotnych wyznaczników urody, kobiety często doszukują się w swoim owłosieniu objawu chorobowego. Bywa, że zupełnie niepotrzebnie. Wielu z nas wydaje się, że z pewnością to co mamy na ciele odbiega od jakiejś bliżej nie określonej normy. Jeśli jednak włoski wyrastają w miejscach typowo męskich nie należy tego problemu bagatelizować. Dla kobiety to olbrzymi problem, a niejednokrotnie powód ogromnych kompleksów.

Co to właściwie jest hirsutyzm?

Tak jak już nadmieniłam w temacie, jest to termin określający nadmierne owłosienie występujące u kobiet. Zarost pojawiający się na ciele osób cierpiących na to schorzenie to tzw. włosy terminalne czyli grube, ciemne, długie włoski, które standardowo występują w okolicy głowy oraz bikini. U kobiet z hirsutyzmem tego typu owłosienie może pojawiać się również: nad górną wargą, na brodzie, baczkach, szyi, dekolcie,wokół sutków, brzuchu, pośladkach czy plecach. Ilość problematycznych włosków może być różna. Od pojedynczych do gęstego zarostu. Aby ocenić we własnym zakresie czy faktycznie nas również ten problem dotyczy można posłużyć się obrazową skalą Ferrimana Gallweya. Uzyskanie w badaniu 8 lub więcej punktów powinno skłonić nas do odwiedzenia endokrynologa.

Hirsutyzm u kobiet

Skąd bierze się hirsutyzm?

Najczęściej  wynika on z zaburzeń hormonalnych. Dlatego pierwsze co z doświadczenia mogłabym zalecić- jeśli tylko masz wątpliwości co do „normalności” swojego owłosienia- zrób badania hormonów płciowych. Najczęściej w przychodniach diagnostycznych występują całe pakiety badań. Do klasycznego zestawu w którego skład wchodzą m.in testosteron, testosteron wolny, progesteron, hormon luteinizujący itd. warto dodatkowo zbadać poziom siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S) oraz androstendionu, które bardzo często również są przyczyną tego typu problemów.  Jednak nie tylko podwyższony poziom androgenów może wywoływać kłopot z niestandardowym zarostem. Powodem takiej sytuacji mogą być predyspozycje genetyczne oraz wzmożona wrażliwość mieszków włosowych na prawidłowy poziom męskich hormonów płciowych. Jest to tzw. hirsutyzm idiopatyczny. Schorzenie może być również wywołane lekami hormonalnymi: androgenami, pochodnymi progesteronu lub steroidami, a przejściowo występować również w okresie pokwitania.

Wersja pierwsza, nazwijmy ją hormonzależną, jest mimo wszystko łatwiejsza do leczenia. Rozumiem, że nie każdy może być przekonany do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, jednak to jedyna i najprostsza opcja aby zabezpieczyć się przed pojawianiem się coraz to nowych włosów w różnych nietypowych miejscach. Oczywiście doustna terapia nie sprawi, iż to co już do tej pory pojawiło się na skórze w magiczny sposób zniknie, ale pozwoli aby zewnętrzne działania- depilacja laserowa-dawała skuteczne i trwałe efekty. Terapia antykoncepcyjna ma również wiele innych zalet dla osób z zaburzeniami hormonalnymi. Poprawa kondycji cery czy zmniejszenie problemu z gromadzeniem wody, a także „ekstra” kilogramów to te przyjemne skutki, które z pewnością najcelniej trafią do większości Pań.

Hirsutyzm przed i po

Efekt serii depilacji laserowej Light Sheen, która jest najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia.

Nadreaktywność mieszków włosowych przy prawidłowym poziomie androgenów, czyli wersja genetyczna hirsutyzmu, to znacznie bardziej problematyczna sprawa. Nie można bowiem sztucznie obniżać ich poziomu. Co w takiej sytuacji zrobić? Jedyną opcją jest usuwanie owłosienia przy pomocy depilacji laserowej. W takich przypadkach zazwyczaj potrzebna jest większa ilość zbiegów niż zawiera przeciętna seria lecz inne formy depilacji -semipermanentnej- u osób z nadmiernym owłosieniem nie zdają egzaminu.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość,  ale z hirsutyzmem można sobie poradzić. Dla osób z tym schorzeniem pozbycie się zbędnych włosów to już nie forma upiększania, ale niejednokrotnie walka o normalne funkcjonowanie i własną samoocenę.

Zapraszamy do gabinetu kosmetycznego Paulina Ejiofor Atelier. Nasi specjaliści dostępni są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku. Przed wizytą w naszym gabinecie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu, której można dokonać przez aplikację Booksy lub telefonicznie.

PAULINA EJIOFOR ATELIER

Makijaż Permanentny, Laseroterapia i Kosmetologia

ul. Rzeczna 8, 30-021 Kraków

Godziny otwarcia:

Pon – pt 8:00 – 21:00

Sob – Nd nieczynne

Telefon+48 537 777 689

Telefonkontakt@paulinaejiofor.pl

Konieczna wcześniejsza rezerwacja terminu!

    Administratorem Państwa danych osobowych jest Paulina Ejiofor Atelier z siedzibą w Krakowie przy ulicy Rzecznej 8, 30-021 Kraków.

    Przetwarzamy Państwa dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony. Państwa dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

    Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Mają Państwo prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawa do: wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.