Makijaż permanentny, inaczej mikropigmentacja medyczna jest to zabieg, który ma na celu trwałe podkreślenie brwi, ust oraz oczu. Polega na aplikacji specjalnych pigmentów pod powierzchnię naskórka przy użyciu igły. Przeznaczony jest dla osób zmagających się codziennie rano z nałożeniem idealnego makijażu. Dzięki temu można zaoszczędzić dużo więcej czasu, skupić się na codziennej pielęgnacji, zachować nienaganny wygląd na basenie, a także wprowadzić drobne korekty naszego wyglądu. Makijaż permanentny pozwala zarówno na skorygowanie drobnej asymetrii brwi lub ust oraz poprawę wyrazistości oczu.
Co wpływa na kolor makijażu permanentnego?
Decydując się na zabieg makijażu permanentnego, na pewno chcesz, aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Pigmentacja w okolicy brwi, będzie miała najmniejszą trwałość, z racji występujących gruczołów łojowych. Im większa produkcja łoju, tym pigmentach na brwiach będzie utrzymywał się krócej. Bardzo ważne, aby pamiętać o konieczności odświeżenia makijażu po około 1-1,5 roku. Nie czekaj, aż makijaż zupełnie zmieni kolor, ponieważ zabieg wykonany po upływie 1,5 roku jest traktowany jako nowa pigmentacja, a nie odświeżenie.
Dlaczego makijaż permanentny blednie?
Jedną z przyczyn blednięcia makijażu permanentnego jest rodzaj skóry. W przypadku skóry suchej bądź normalnej pigment doskonale się przyjmuje i jest trwały. Natomiast im skóra jest bardziej mieszana, tłusta pigment zdecydowanie szybciej traci na intensywności i trwałości. Przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum oraz łoju, zwłaszcza w okolicy brwi, czy powiek.
Głębokość pigmentacji także ma znaczenie, zbyt płytko wprowadzony barwnik z czasem zaczyna się wytrącać i traci na intensywności. Naturalny proces łuszczenia się skóry powoduje szybsze usunięcie pigmentu.
Czy pielęgnacja pozabiegowa ma wpływ na blednięcie makijażu?
Po wykonanym makijażu permanentnym okolica pozabiegowa wymaga specjalnej pielęgnacji i zachowania ostrożności, szczególnie w pierwszych dniach. Należy odstawić wszelkie preparaty kosmetyczne, peelingi chemiczne oraz całą kolorówkę. Co więcej, do 2 tygodni należy unikać słońca i solarium, korzystania z basenów, sauny, czy siłowni. Higiena musi być zachowana na najwyższym poziomie, nie wolno dotykać brudnymi rękami okolicy poddanej mikropigmentacji i przede wszystkim nie zdrapywać strupków. Jeśli nie zastosujesz się do uwag linergistki i nie będziesz przestrzegać wszystkich zaleceń, możesz narazić się na problem z blednięciem makijażu, ale także na powstanie blizn.
Przyczyny blednięcia makijażu permanentnego
Ogromny wpływ na blednięcie makijażu mają również przebyte lub trwające choroby mające wpływ na utratę elastyczności oraz jędrności skóry. Przyczyną utraty intensywności koloru może być także przyjmowanie suplementów i leków, w szczególności żelaza, które odpowiada za trwałość pigmentacji.
Warto pamiętać również iż w niektórych przypadkach przyczyna blednięcia może być nieznana. Czasami nie wiemy o pewnych uwarunkowaniach genetycznych, a co więcej nie mamy na nie wpływu. W takich sytuacjach nawet prawidłowo wykonany zabieg i najlepsze pigmenty nie będą w stanie zapobiec utracie intensywności. Zatem bardzo ważne jest odświeżanie makijażu permanentnego co 1-1,5 roku, aby utrzymać ładny kolor.
Ukończyłam studia kosmetologiczne drugiego stopnia na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Specjalizuję się w makijażu permanentnym, któremu poświęcam czas w każdej wolnej chwili, starając się systematycznie podnosić swoje kompetencje i podążać za panującymi trendami. Indywidualnie podchodzę do każdego klienta, tak, aby każdy czuł się bezpiecznie i wyjątkowo. Jestem osobą zawsze uśmiechnięta i pozywanie nastawioną – potwierdzi to każda moja klientka!