Wolumetria w obecnych czasach to jeden z bardziej popularnych zabiegów, przede wszystkim ze względu na możliwość natychmiastowej zmiany wyglądu, poprawy owalu twarzy, a także pozbycia się niechcianych „mankamentów”. Jest to tak zwane modelowanie twarzy bez użycia skalpela, w związku z czym zabieg można zaliczyć do grupy zabiegów nieinwazyjny.
Zachowanie wszystkich środków ostrożności i fakt, że podany preparat jest bio kompatybilny sprawia, że wolumetria jest zabiegiem bezpiecznym natomiast jak w każdej grupie zabiegów również i tutaj są osoby, które nie mogą z niego skorzystać.
Wśród bezwzględnych przeciwwskazań dla wolumetrii wymienia się:
- ciążę,
- chorobę nowotworową,
- choroby tkanki łącznej,
- czynne infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
- skłonność do bliznowców,
- przyjmowanie leków antykoagulacyjnych, immunosupresyjnych i kortykosteroidów,
- wiek poniżej 18 r.ż.
Wykluczenie wszystkich przeciwwskazań i zastosowanie się do zaleceń przygotowania do zabiegu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych. Przygotowanie do zabiegu wolumetrii nie należy do wymagających, jednak na kilka rzeczy trzeba zwrócić uwagę.
Należy pamiętać o:
- niepiciu kawy i mocnej herbaty najmniej 24h przed planowanym zabiegiem,
- niespożywaniu alkoholu,
- dzień przed zabiegiem nie należy wykonywać silnych peelingów,
- kilka dni przed zabiegiem zaleca się nie korzystać z sauny i solarium,
- odstawienie leków przeciwzapalnych i rozrzedzających krew.
Możliwe powikłania po wolumetrii twarzy
Zdarza się niestety, że pomimo zastosowania się do wszystkich zaleceń mogą wystąpić skutki uboczne. Bezpośrednio po zabiegu i nawet do kilku dni po może być odczuwalny lekki ból w miejscu podania preparatu, napięcie tkanki oraz delikatna asymetria spowodowana gromadzeniem się osocza. Towarzyszące napięcie tkanki oraz uczucie ciała obcego nie powinno być powodem do niepokoju i może utrzymywać się do 2-3 tygodni. Dosyć częstymi i niegroźnymi powikłaniami po wolumetrii twarzy są siniaki, krwiaki czy też obrzęki.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po kwasie hialuronowym?
Opuchlizna po iniekcji może utrzymywać się do tygodnia, natomiast siniaki czy krwiaki nawet do dwóch tygodni. Można jednak wspomóc szybsze wchłanianie siniaków i krwiaków poprzez regularne stosowanie odpowiednich maści i żeli. Zastanawiasz się co na opuchliznę po kwasie hialuronowym będzie najlepszym wyborem? Oto nasze zalecenia:
- Maść z arniki działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie.
- Maść z wyciągiem z nagietka wpływa na szybsze wchłanianie krwiaków, regenerację, a także zmniejsza obrzęk.
- Żele z wyciągiem z kasztanowca zawierające escynę , która zmniejsza krzepliwość krwi, przez co zapobiega zakrzepom, a dodatkowo ma zdolność do uszczelniania nawet najdrobniejszych naczyń.
- Escyna może być stosowana doustnie lub zewnętrznie.
- Żele z heparyną hamują procesy zapalne w obrębie urazu, zapobiegają zakrzepom i rozpuszczają, które już powstały, dlatego też są polecane w przypadku większych krwiaków.
W gabinecie zajmuję się wolumetrią twarzy, depilacją laserową i zabiegami anty-aging. W swoją pracę zawsze wkładam całe serce i dbam o to, by każdy zabieg był wykonany zarówno profesjonalnie jak i przebiegał w miłej atmosferze. Praca kosmetologa stała się moją pasją dlatego wolne chwile poświęcam na pogłębianie wiedzy, dlatego decydując się na zabieg u mnie możesz być pewna, że znajdziesz się w dobrych rękach!