Już od czasów starożytnych ludzie zdawali sobie sprawę jak bardzo istotna jest pielęgnacja skóry w odniesieniu do utrzymania jej w znakomitej kondycji. W starożytnym Egipcie w celu złuszczania naskórka stosowano zsiadłe mleko, które było źródłem kwasu mlekowego. Jednak dopiero wieki później naukowo udowodniono dobroczynny wpływ złuszczania naskórka w pielęgnacji domowej jak i gabinetowej. W czasach obecnych mamy dostęp do mnóstwa produktów o takim działaniu, mimo to coraz częściej sięgamy po produkty z jak najprostszym składem oraz pochodzenia naturalnego. One nigdy nas nie zawodzą!
Dlaczego warto robić domowy peeling?
Regularne złuszczanie naskórka ma pozytywny wpływ na skórę, a tu można wyróżnić m.in.uzyskanie gładkości i świeżego wyglądu, poprawa mikrokrążenia oraz ułatwianie wchłaniania substancji aktywnych. Jak już wiadomo najlepsza pielęgnacja oparta jest na składnikach naturalnych. Domowej roboty peeling do twarzy i ciała jest gwarancją prostej i przyjaznej receptury, zaś samo wykonanie jest dla nas ciekawym doświadczeniem.
Podczas robienia domowego peelingu warto zwrócić uwagę na wielkość i strukturę złuszczających drobinek. Przy wykonaniu domowego peelingu do ciała można zdecydować się na raczej gruboziarniste materiały. Jeżeli chodzi natomiast o twarz, to jest to bardziej skomplikowana sprawa, ponieważ wszystko zależy od jej typu i stopnia wrażliwości naszej skóry.
Ciekawym, jest fakt, że wszystkie niezbędne produkty do sporządzenia domowego peelingu zawsze mamy w zasięgu ręki. Podstawowa wersja składa się z bazy i ziarenek złuszczających. Bazą może być oliwa lub olej, natomiast jako ziarenka złuszczające może posłużyć kawa, cukier i nie tylko. Samodzielnie przygotowany peeling należy przetrzymywać szczelnie zamknięty najlepiej w chłodnym miejscu, np. lodówce.
Jak zrobić peeling domowy?
Najpopularniejszymi wersjami peelingu do ciała są peelingi cukrowe i kawowe.
Peeling cukrowy wykonuje się poprzez zmieszanie około dwóch łyżeczek cukru oraz pięciu łyżeczek oliwy z oliwek lub innego oleju. Do takiej mieszanki można dodać łyżkę żelu aloesowego i tym sposobem peeling będzie dodatkowo działał nawilżająco.
Popularniejszy jest jednak peeling kawowy. Słyszała o nim niemalże każda kobieta. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny taki sposób złuszczania przyczynia się do wspomagania krążenia co w efekcie prowadzi do oczyszczania organizmu z toksyn. Kawa dostarcza również skórze cenne minerały oraz witaminy z grupy B, działa regeneracyjnie oraz przeciwdziała wysuszaniu się skóry. Do sporządzenia peelingu kawowego należy wybrać kawę z wysoką zawartością kofeiny i do trzech łyżeczek kawowych fusów dodajemy jedną łyżeczkę cynamonu oraz pięć łyżeczek oliwy z oliwek.
Enzymatyczny peeling domowy
Nie każda skóra na twarzy polubi się z peelingami ziarnistymi i takimi typami są na pewno skóry wrażliwe, naczyniowe, problematyczne. W takich wypadkach należy sięgnąć po peelingi enzymatyczne, które również jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie w domach. Jednym z nich jest peeling z ananasa i kiwi. Do przygotowania mikstury należy użyć trzy łyżki ananasa, dwie łyżki kiwi i jedną łyżkę miodu. Owoce należy rozgnieść, aby tworzyły jednolitą masę i następnie dodajemy miód i mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Podczas jego stosowania należy zwilżyć twarz, a następnie trzymać peeling 15 minut i zmyć.
Samodzielne przygotowywanie produktów do złuszczania naskórka ma wiele plusów. Jest to ekonomiczna wersja pielęgnacji domowej i dodatkowo można mieć pewność, że powstały produkt jest w 100% kosmetykiem naturalnym. Należy jednak pamiętać, że kluczem w odpowiedzialnej pielęgnacji domowej jest odpowiednie dobranie produktów, zatem jeśli masz wątpliwości co do składników aktywnych to warto jest się w tej kwestii poradzić specjalistów. Jeżeli jeszcze nie próbowałąś – koniecznie przetestuj też silniejsze peelingi kwasowe, które znajdziesz w naszej ofercie zabiegowej!
W gabinecie zajmuję się wolumetrią twarzy, depilacją laserową i zabiegami anty-aging. W swoją pracę zawsze wkładam całe serce i dbam o to, by każdy zabieg był wykonany zarówno profesjonalnie jak i przebiegał w miłej atmosferze. Praca kosmetologa stała się moją pasją dlatego wolne chwile poświęcam na pogłębianie wiedzy, dlatego decydując się na zabieg u mnie możesz być pewna, że znajdziesz się w dobrych rękach!