Depilacja laserowa jest zabiegiem, który ma wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. Korzystają z niej zarówno kobiety jak i mężczyźni, dbając o swoje ciało.
Wiele kobiet marzą o gładkiej i pięknej skórze bez wrastających włosków, jednak pozbycie się owłosienia wiąże się z pewnymi zasadami, których należy się trzymać, by uzyskać oczekiwane efekty. Niestety piękna opalenizna i zabiegi depilacji laserowej nie idą ze sobą w parze, i połączenie tych dwóch kwestii może być problematyczne.
Planując jakikolwiek zabiegi należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, aby był on bezpieczny. Niestety świeża opalenizna uniemożliwia wykonanie zabiegu depilacji laserowej, gdyż jest bezwzględnym przeciwwskazaniem.
Dlaczego należy zrezygnować z opalania przed zabiegiem depilacji laserowej?
Wiązka laserowa jest pochłaniana przez melaninę (barwnik). Jeśli skóra pacjenta jest opalona, część wiązki lasera jest pochłaniana przez melaninę naskórka. Automatycznie mniej światła dociera więc do cebulki włosa, co zmniejsza skuteczność zabiegu i na skórze pojawiają się przebarwienia, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do poparzeń. Ważne jest więc, aby wykonać depilację laserową kiedy w skórze jeszcze nie rozpoczął się proces melonogenezy. Tworzy się wtedy, gdy na naszej skórze pojawia się opalenizna.
Warto pamiętać, że opalona skóra w każdy sposób stanowi przeciwwskazanie do depilacji laserowej. Oznacza to, że przed zabiegiem nie należy opalać się, iść na solarium lub korzystać z samoopalaczy przez minimum 4 tygodnie. Ponadto, depilacja laserowa nie może być przeprowadzona po opalaniu natryskowym.
Jak długo po depilacji laserowej nie można się opalać?
U każdej osoby proces gojenia się skóry będzie przebiegał indywidualnie, wielu z nas w ogóle nie odczuwają żadnego dyskomfortu, jednak trzeba liczyć się z uczuciem lekkiego pieczenia i podrażnienia. Po zabiegu depilacji laserowej należy bezwzględnie unikać opalania, gdyż skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień. Po wykonaniu zabiegu należy również wstrzymać się przynajmniej 3 tygodnie przed wizytą na solarium lub plażą, dotyczy to również samoopalaczy.
Oczywiście wcale nie oznacza to, że musimy zamknąć się w domu i nie wystawiać się na słońcu w ogóle. Wystarczy zachować odpowiednią ostrożność. Co to oznacz? Spędzając czas na świeżym powietrzu należy zakrywać miejsca poddawane depilacji laserowej i smarować je kremem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie depilacji laserowej w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest to pora, w której najmniej wystawiamy skórę na promieniowanie UV, jednak przy zastosowaniu się do naszych zaleceń, okres letni również jest akceptowalny.
Depilacja laserowa a opalanie w solarium
Przed zabiegiem depilacji laserowej skóra nie może być świeżo opalona, mamy tu na myśli zarówno eksponowanie skóry na słońce, jak i wizyty na solarium. Niestety działanie wiązki lasera na opalonej skórze lub po zastosowaniu samoopalaczy może przynieść przykre konsekwencje w postaci przebarwień i poparzeń, a nawet blizn.
W przypadku, gdy nie jesteś pewien, czy skóra po wakacjach lub po zastosowaniu samoopalaczy kwalifikuje się do zabiegu, można przyjść na konsultację do salonu, gdzie kosmetolog pomoże Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości związane z tym pytaniem. Podczas takiej konsultacji oceniamy stan skóry oraz poziom melaniny. Może się okazać, że Twoja opalenizna nie będzie stanowić przeszkody do zabiegu depilacji laserowej.
Stosowanie się do zaleceń oraz eliminacja innych przeciwwskazań (pełną ich listę znajdziesz na naszej stronie dotyczącej depilacji laserowej) pozwoli cieszyć się idealnie gładką skórą!
Kosmetologią zajmuję się od kilku lat, stałe podnosząc swoje kompetencje w czasie licznych szkoleń. Zawsze stawiam na naturalne piękno i uwydatnienie indywidualnych atutów urody. Każdy klient wychodzi z mojego gabinetu wtedy, gdy to ja sama jestem zadowolona z efektów swojej pracy. A swoją pracę po prostu kocham!